Titulní obrázek

Na čínský trh míří Kia Carnival s delším rozvorem

Aktuální řada Kia Carnival ještě není u once s dechem. Jako Carnival známe tuto Kiu jenom my Evropané. Například v USA se jmenuje Sedona a v Číně pro změnu VQ. Varianta s dlouhým rozvorem, která také třeba pro Američany není žádnou novinkou, dostala označení VQ-R. Čínskou výstavní premiéru si odbyla v Pekingu.

Oproti poslednímu modelu 2010 se ale auto zvenčí nijak neliší, stále má masku s chromovaným orámováním ve stylu první Kia Ceed. Rozvor je oproti standardním variantám prodloužen o 130 mm na 3020 mm. Došlo i ke zvětšení zadního převisu, pro změnu o 190 mm. Auta už je tedy pořádný kus, protože na délku měří 5130 mm. Snadno si tedy lze spočítat, že ve srovnání s krátkými verzemi narostlo celkem o 320 mm.

Zatímco v Evropě se Carnival nabízí jako levnější alternativa k evropské konkurenci, ovšem s lepší výbavou, v Číně je postavení VQ a obzvláště pak představované VQ-R trochu jiné. Kia si tady nemusí dělat starosti s nedostatkem image, jen připomeňme, že první Carnival (1999-2006) tradičně uzavíral žebříčky spolehlivosti německého TÜV. V Říši středu novinku marketingově prezentuje jako kancelář na kolech, která nabízí vysokou variabilitu a obrovský prostor.

Oficiální fotky pak zachycují luxusní verzi se světlým koženým čalouněním. Vzhledem k rozměrům se dovnitř vejde sedm pasažérů, zadní dvě řady sedadel jsou sklopné a vyjímatelné. O pohon se stará výhradně turbodiesel 2,2 l s výkonem 145 kW. Na českém trhu se největší MPV od Kie již neprodává, v tichosti z něj zmizelo během loňského roku. U nás bylo k mání naposledy také s motorem 2,2 CRDi, ovšem ještě s nižšími 142 kW a s dvěma druhy šestistupňových převodovek: přímo řazenou i samočinnou.

Hledáte nejlevnější povinné ručení pro váš vůz? Využijte Srovnávač pojištění vozidel a ušetřete. Po zadání několika parametrů si můžete vybrat z nabídky více než deseti pojišťoven.