Titulní obrázek

Kia Picanto a Suzuki Splash

Ceny nových aut na českém trhu se za posledních deset let výrazně změnily. Nejen ekonomická krize může za to, že zákazníci teď platí za vůz výrazně méně. Třeba v kategorii takzvaných miniaut vám dnes stačí mít okolo dvou set tisíc korun a už máte za co nakupovat.

Nejlevnější Kia Picanto Active s benzínovým litrovým motorem stojí bez dvaceti korun dvě stě tisíc. Jejího rivala Suzuki Splash pořídíte o 40 tisíc korun dráž. Ovšem v základní výbavě u něj najdete navíc klimatizaci, dálkové centrální zamykání, elektricky ovládaná přední okna a rádio se čtyřmi reproduktory. Picanto se může chlubit zase vyšším počtem airbagů. Oba srovnávané vozy mají standardně pětistupňovou manuální převodovku.

Odvážné dvoupatrové pojetí tvaru karosérie umocněné dlouhým předním nárazníkem a výraznou stoupající linkou na bocích dělají z Kia Picoanto nepřehlédnutelný automobil. Přední světla se tak netradičně přestěhovala až téměř pod přední sklo, což se nemusí každému líbit. Prostě, jak to u výrazného designu bývá, buď ho budete bezvýhradně chválit, nebo naopak nelítostně kritizovat.

Na zpracování interiéru picanta můžete snadno zmapovat velký pokrok, který v tomto směru korejské automobilky za posledních deset let hlavně u aut pro Evropu udělali. Najdete v něm sice výhradně tvrdé plasty, ovšem s kvalitní povrchovou úpravou na pohled i na dotek, navíc kromě tradiční černé také ve svěžích barvách. Vnitřní prostor nabízí téměř maximum s ohledem na malou kompaktní karosérii. Takže čtyřčlenná rodina se dvěma dětmi se uvnitř nebude cítit vysloveně stísněně. Potěší je také velké množství odkládacích míst včetně schránek.

Řidič nového picanta má v zorném poli přehledně srovnány budíky přístrojové části i ovladače. Pochvalu od něj nejspíš dostane i malý sportovní volant se širokým věncem, který padne do rukou jako ulitý. Škoda, že dojem z důsledně zpracovaného vnitřního prostoru kazilo na nerovnostech klepající zadní sklo. Zavazadelník picanta má základní objem rovných 200 litrů, tedy o 22 litrů víc než u konkurenčního Suzuki Splash.